Širokou škálu aktivit nabízí také různé (studentské) spolky. Pro naše studenty rozhodně stojí za zvážení členství ve spolku FFénix (dálně-východní studentský spolek fungující napříč ÚAS a Katedrou Sinologie) či v pan-asijském spolku zvaném Orientalistický expres (zapsaný spolek současných i bývalých členů akademické obce, jejichž vědecký zájem se opírá o Orient v nejširším slova smyslu). Spolu s dalšími spolky pořádáme různé akce, např. jazykové kurzy, studentské konference, asijské diskotéky, křesty knih, kimčchi festivaly, doktorandská kolokvia atp. Mnohé z těchto akcí se konají v kampusu Hybernská, který poskytuje své prostory i dalším projektům jako např. užitečná Library of Things.
Vhodnou formou přivýdělku při studiu může být i stipendijní činnost pomocného vědeckého pracovníka alias „pomvěda“, která může mít mnoho podob. Pro seznámení se s písemnými prameny je naopak vhodné spíše využít možnosti knihovnických stipendií, která jsou spojena i se školením katalogizačního a výpůjčního softwaru ALMA. Dále škola otevřela i program pro studenty, kteří asistují svým handicapovaným kolegům např. při přesunech mezi budovami atp. Případně se můžete zapojit do práce v kampusu Hybernská. Více informací ohledně volných pracovních pozic a aktuálně vypsaných výběrových řízení na FF naleznete zde a zde. Výběrová řízení probíhají také na rektorátu UK – viz zde.
Dobrovolnictví na fakultě patří mezi časté způsoby, jak se dostat k zajímavým projektům či se seznámit s novými lidmi a získat tak užitečné kontakty do budoucna. Skvělým zdrojem informací je stránka Dobrovolnictví na FF UK na Facebooku a tato sekce fakultního webu. Stačí vyplnit webový formulář se svými zájmy, požadavky a dovednostmi a počkat na odpověď.
Případné invenci se však meze nekladou, a tak vám se založením vlastního studentského spolku a realizací nových aktivit moc rádi pomůžeme. Na fakultě je možné téměř cokoli, vždy je ale nutné se aktivně ptát na těch správných místech… 😉
Zároveň bychom rádi upozornili na možnost zápisu předmětů i z jiných fakult UK, kterými lze vhodně doplnit potřebný počet kreditů, rozšířit si obzory nebo se jinak realizovat. Možnosti jsou vskutku široké – od rozšíření si svých oborových znalostí o studium historie, antropologie nebo sociologie až po studium robotiky, programování nebo třeba marketingu.
Za zmínku rozhodně stojí také aktivity Spolku pro efektivní altruismus, který mj. poskytuje i poradenství při výběru témat diplomových prací s ohledem na jejich reálný přínos společnosti. Ve spojení s Českou asociací pro digitální humanitní vědy, která Vás krom jiného dokáže propojit s vědci z technických oborů a umožní Vám zjistit, jaké existují možnosti využití výpočetních technologií ve Vašem výzkumu, se zde rýsuje množství potencionálně velice přínosných a zajímavých výzkumů. Více informací o tom, co jsou „digital humanities“ naleznete například zde, případně můžete zajít na některou z přednášek pořádaných na naší fakultě i mimo ni.